Ирландската комисия за защита на данните (DPC) е блокирала стартирането на генеративния чатбот с изкуствен интелект (ИИ) на Google, Bard, в страните от Европейския съюз поради опасения относно гарантирането на поверителността на потребителите. Технологичният гигант пусна новата си услуга в Съединените щати, Обединеното кралство и още 178 страни по света по-рано тази година. Въпреки това компанията така и не успя да пробие в ЕС. От Google са възнамерявали да поправят това през тази седмица, но както съобщават от Politico, плановете им са били осуетени от ирландския регулаторен орган.
Според изданието заместник-комисарят на DPC Греъм Дойл е заявил, че компанията едва наскоро е информирала комисията за намерението си да пусне Bard в ЕС още тази седмица. Той е пояснил също, че от Google не са предоставили „никакво подробно уведомление, нито доклад за оценка на въздействието на услугата върху защитата на потребителските данни, нито каквато и да е друга съпътстваща документация“:
„В резултат на това Bard няма да стартира тази седмица.“, добавя Дойл.
Подходът на ЕС към регулирането на изкуствения интелект е описван от експертите като много по-строг от този на Обединеното кралство или на Съединените щати. През април властите в Италия забраниха използването на ChatGPT на OpenAI в страната поради „риск за поверителността на потребителите“, а надзорните органи в Германия поискаха да знаят дали компанията работи в съответствие с Общия регламент за защита на данните на ЕС (GDPR; широкообхватен набор от правила, предназначени да защитават поверителността на личната информация на гражданите на държавите-членки на Евросъюза). В крайна сметка чатботът стана достъпен за италианците, след като местните регулатори получиха необходимите уверения, че личната информация се съхранява по предвидения от закона начин. Ръководителят на Европейския надзорен орган по защита на данните Войчех Веверовски преди това се пошегува, че „дефиницията за „Ад“ е европейско законодателство с американско правоприлагане“. Изглежда, че сега и Google се намира в подобна ситуация.
Стремежът към налагане на по-голям регулаторен обхват върху ИИ-технологиите в ЕС произтича от Закона за изкуствения интелект на блока, предложен през май 2023 г. Авторите на законопроекта целят да приведат политиките за поверителност на компаниите, разработващи генеративни инструменти с ИИ, в съответствие с GDPR. Подобно на Регламента относно пазарите на крипто активи (MiCA), Законът за изкуствения интелект на ЕС изглежда има коренно различни изисквания към компаниите, работещи в Европа, в сравнение с тези на Обединеното кралство или САЩ, като акцента и в двата случая пада най-вече върху сигурността, поверителността и отчетността.