Мъжът, който прекара 93 дни на дъното на океана, се е подмладил с 10 години! Ето какви са показателите му.
Мъжът, прекарал 93 дни на дъното на Атлантическия океан, е свалил 10 години от физическата си възраст. Д-р Джоузеф Дитури, пенсиониран офицер от американската морска пехота, счупи рекорда за най-дълго време, прекарано под вода, като пребивава в капсула с площ 9.3 кв. м на дъното на морето повече от три месеца.
Освен че счупи рекорда, който преди това беше 73 дни, подвигът на г-н Дитури имаше за цел да изследва въздействието на средата с високо налягане върху човешкия организъм.
След като се върна на сушата, медиците установиха, че жизнените му показатели и теломерите – ДНК последователност, която обикновено се оттегля с напредването на възрастта – са с 20% по-дълги, отколкото преди да се спусне под вълните.
Той добави, че разполага и с 10 пъти повече стволови клетки, отколкото в началото на изследването.
Други благоприятни ефекти от дълбоководната хибернация са, че сега той спи 60 до 66 процента дълбок REM сън през нощта, холестеролът му е спаднал със 72 пункта и възпалителните му маркери са намалели наполовина.
Но престоят в такава странна среда несъмнено е оказал известно влияние върху психичното здраве на изследователя.
Това напрежение вероятно е било облекчено, когато на 81-ия ден майка му и брат му са се преборили с дълбокото гмуркане, за да го посетят. Той написа в Instagram:
Огромните промени във физическото му здраве се дължат на средата под налягане, за която е известно, че има редица положителни ефекти.
Една подобна форма на лечение е хипербарната камера, която подобрява здравето на мозъка, което води до по-добри когнитивни способности. Изследванията на Дитури му позволяват да види как човешкото тяло реагира на среда под налягане за по-дълъг период от време.
Неговата капсула е подобна на тази, която космонавтите ще изпитат по време на пътуването си до Марс.
Пред Daily Mail той разказва за капсулата, която наричал свой дом в продължение на 93 дни: